Verzamelwoede, reislustigheid, historie en misleiding

WESTERVELD – 19 JULI 2022 Op zondag 24 juli om 15.30 uur zijn de Schatkamers van Zuidwest-Drenthe -Museum Valse Kunst en Miramar Zeemuseum in Vledder en het OERmuseum in Diever- te zien in het tv-programma ‘Onderweg naar de Regio’. De drie musea vormen samen een unieke combinatie van verzamelwoede, reislustigheid, historie en misleiding. Eind mei waren de opnames, mede dankzij de hulp van de betrokken vrijwilligers én subsidiegelden van Leader Zuidwest-Drenthe. Het programma is zondag te zien op RTL 4 om 15.30 uur. Herhaling op zaterdag 30 juli om 13.30 uur. Meer info www.deschatkamers.nl

Een ongewone wereld in Museum Valse Kunst
In de tentoonstelling ‘Onvervalste Verbeelding’ van Wouter Berns zijn meer dan twintig schilderijen te zien waarop Berns zijn eigen onvervalste kijk op de wereld voorschotelt. Ook te zien in Museum Valse Kunst: de expositie met gevarieerde en kleurrijke schilderijen van de Schildersclub Langedijke, ’t Atelier Gorredijk en enkele kunstenaars uit Vledder en omgeving. Deze kunstenaars hebben zich de afgelopen maanden laten inspireren door de -veel vervalste- schilder Karel Appel. Museum Valse Kunst heeft verder een unieke verzameling vervalsingen, ontstaan uit de privécollectie van Henk en Erna Plenter. De collectie Valse Kunst groeide in de loop der jaren. Meer info www.museumvalsekunst.nl

Plasticsoep in Miramar Zeemuseum
In de expositie ‘Plasticsoep’ besteedt het museum aandacht aan de wereldwijde vervuiling van zeeën en oceanen. De expositie is kindvriendelijk ingericht, met activiteiten waar kinderen zelf de gevaren van afval voor zeedieren kunnen ervaren. De expositie is een samenwerking met de Plastic Soup Foundation en Naturalis. Miramar dankt haar bestaan aan de verzamelwoede van mej. Warners (1899-1986). De ‘blauwe dame’ reisde in haar eentje over de hele wereld en bezocht meer dan 80 landen. De koffers vol bijzondere schatten -schelpen, krabben, vissen en koralen- zijn te zien in Miramar. Haar dagboeken, foto’s en brieven schetsen een beeld van haar vele reizen. Meer info www.miramar-zeemuseum.nl

Een Reis door de Tijd
In het OERmuseum ga je op ontdekkingsreis die begint bij de laatste ijstijd met een levensechte mammoet. Via de neanderthalers en rendierjagers reis je door naar de steentijd met z’n hunebedbouwers. Vervolgens kom je terecht in de bronstijd en de ijzertijd. Veel van de archeologische vondsten in het OERmuseum komen uit de directe omgeving. In de oude kelder is een expositie ingericht over archeologie: wat is archeologie en wat doet een archeoloog. Welke moderne technieken worden gebruikt en hoe moet je archeologische vondsten interpreteren. In de achterkamer is een tijdelijke tentoonstelling over urnenvelden in Zuidwest-Drenthe. Vier grote urnenvelden liggen in Vledder, Wapse, Havelte en Dwingeloo/Lhee. Ook worden vanuit het museum workshops, wandelingen, fietstochten en lezingen georganiseerd.  Meer info www.oermuseum.nl.

 Foto’s: de Schatkamers van Zuidwest-Drenthe